Jak schudnąć 15 kg?

Wiele osób po czterdziestym roku życia, chcąc schudnąć, stosuje radykalne diety, bez konsultacji z dietetykiem. Zrzucenie nadprogramowych 10 lub 15 kilogramów nie jest jednak zadaniem łatwym, warto też na samym początku procesu odchudzania poznać kilka istotnych zasad, by uniknąć efektu jojo i nie przeciążać organizmu zbyt surową dietą.

Nadwaga u osób w średnim wieku to poważny problem, który dotyczy coraz większej ilości Polaków, spożywających nadmierne ilości pokarmów, nie przywiązujących wagi do jakości pożywienia, a także nie podejmujących regularnie żadnych aktywności fizycznych. Tymczasem brak zmiany stylu życia i codziennych nawyków prowadzi do postępującego wyniszczania organizmu, w tym chorób stawów, kręgosłupa, cukrzycy, problemów z nadciśnieniem czy miażdżycy.

Utrata wagi po czterdziestce – od czego zacząć?

Chudnięcie po czterdziestce żmudny i złożony proces – warto pamiętać, że metabolizm w tym wieku zaczyna zwalniać, co przekłada się na powolne tempo utraty wagi. Aby uniknąć zniechęcenia i powrotu do starych nawyków żywieniowych, przed podjęciem jakichkolwiek działań najlepiej zasięgnąć porady doświadczonego dietetyka i poszukać podpowiedzi oraz inspiracji na stronie internetowej http://kieszkowska.pl/, by zrozumieć istotę procesów trawiennych.

Metamorfoza ciała jest bowiem wyrazem wewnętrznej przemiany stanu umysłu i sposobu, w jaki człowiek postrzega siebie oraz otaczającą go rzeczywistość. Kluczem do skutecznej i trwałej utraty wagi jest więc analiza dotychczasowych nawyków, postawienie sobie jasno określonych celów oraz, co najważniejsze, motywacja do działania, czyli znalezienie wewnętrznej siły do podjęcia walki o poprawę stanu zdrowia oraz wyglądu.

Chudnięcie krok po kroku

Między bajki można odłożyć diety cud, oparte wyłącznie na zasadzie redukcji kalorii, mające zaledwie w ciągu kilku dni doprowadzić do szybkiej utraty wagi. Szybka utrata wagi stanowi bowiem duże obciążenie dla organizmu, który wchodzi w tryb pracy awaryjnej, gromadząc zapasy i zwalniając metabolizm.

Utrata 15 kilogramów powinna trwać co najmniej 90 dni, a cały proces należy rozpocząć od stopniowej eliminacji szkodliwych pokarmów, nawodnienia (2 litry wody dziennie) oraz podjęcia aktywności fizycznej – może to być codzienny spacer, nordic walking czy joga.