Znaczenie różnorodności biologicznej
Różnorodność biologiczna, czyli inaczej bioróżnorodność, to określenie często przywoływane w kontekście ekologii, ochrony środowiska czy rolnictwa. Nie jest to wyłącznie modne określenie i nie powinien być to frazes. Można powiedzieć nawet, że to klucz do przetrwania gatunku ludzkiego na Ziemi.
Zachowanie różnorodności biologicznej to jeden z priorytetów i zadań stojących przed rolnikami. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego jest to istotne oraz jakie są konsekwencje zmniejszania bioróżnorodności.
Co to jest różnorodność biologiczna?
Mianem tym określa się występowanie różnych organizmów (pod względem genetycznym) lub systemów organizmów na określonej powierzchni.
Różnorodność biologiczna występuje na trzech poziomach: genetycznym, gatunkowym i ekosystemowej. Jednak niezależnie od poziomu, im większa różnorodność, tym większa odporność populacji, ekosystemu lub całego kontynentu.
Dojrzałe, w pełni ukształtowane ekosystemy (zwane klimaksowymi) osiągają wysoki stopień różnorodności biologicznej. Przykładem są wilgotne lasy deszczowe, rafy koralowe, czy lasy liściaste dębowe lub bukowe. Takie systemy są odporne na różne zagrożenia, na przykład inwazję pasożytów.
Odwrotny przykład to pole uprawne czy sad. Zasiedlone przez jeden gatunek, łatwo mogą zostać zniszczone przez chorobę grzybową lub wirusową.
Negatywny wpływ człowieka na bioróżnorodność – konsekwencje i przykłady
Przykłady negatywnego oddziaływania człowieka na bioróżnorodność zostały opisane w artykule https://agronomist.pl/artykuly/rozwiazania-sa-w-przyrodzie-wystarczy-po-nie-siegnac-aby-zachowac-bioroznorodnosc. Wymienić można przykładowo:
- Świadome lub przypadkowe zawleczenie inwazyjnych gatunków obcych.
- Uprawa monokultur.
- Intensywna eksploatacja jednego lub kilku gatunków zwierząt i roślin, prowadzących do jego zanikania.
Powyższe działania prowadzą do zmniejszenia różnorodności biologicznej danego obszaru lub ekosystemu, a tym samym osłabienia jego zdolności do przeciwdziałania kryzysom. Warto o tym pamiętać w kontekście rolnictwa i produkcji żywności.