Jakie żywienie koni zapewnia im zdrowie i dobrą kondycję?
Na każdym etapie rozwojowym konia, od młodości aż po jego starość, ważne jest prawidłowe jego żywienie. Inaczej będzie wyglądało menu oseska, inaczej konia rocznego, dorosłego i starego. W inny sposób również będziemy żywić konie z problemami zdrowotnymi oraz inaczej te o odmiennym trybie życia. Niemniej bez względu na te różnice, w każdym posiłku dla kopytnego powinno znaleźć się siano. To najważniejszy element pożywienia konia. Jedynym jego zamiennikiem może być siano granulowane.
Czy można konia karmić tylko sianem?
Pomimo że w diecie konia musi występować zawsze siano, to wcale nie znaczy, że mamy ograniczyć się wyłącznie do jego podawania i zapomnieć o wszelkich dodatkach jak świeża trawa, kiszonki, warzywa, jabłka, obierki z warzyw, wysłodki i inne ważne składniki podnoszące wartość odżywczą pokarmu dla wierzchowca. Koń intensywnie pracujący będzie potrzebował oprócz tego suplementów diety, a starszy bezzębny koń paszy łatwo przyswajalnej, niewymagającej rozdrabniania i tutaj zdecydowanie warto przejść na siano granulowane.
Ważne jest zadbanie o idealnie zbilansowaną dietę dla każdego konia, biorąc pod uwagę jego wiek, charakter, użytkowość itp. Wiele pasz jest gotowych, wyprodukowanych pod konkretny rodzaj konia (np. dla klaczy ciężarnych, wychudzonych koni, otyłych itd.). Gotowe pokarmy są bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy mamy dużo koni, a mało rąk do pracy przy nich, a także wtedy, gdy nie mamy dostępu do urozmaiconego zestawu pokarmu dla swoich wierzchowców. Sposób podania gotowego posiłku będzie szybki i niekłopotliwy. Mieszanki paszowe uzupełniamy sianem i warto zadbać o wysoką jego jakość.
Zapewnienie koniowi wysokiej jakości siana to podstawa
Świeże siano z łąki jest najsmaczniejsze, ale nie zawsze mamy do niego dostęp, zwłaszcza zimą i wczesną wiosną. W tym okresie, gdy nie mamy miejsca na składowanie siana luzem lub w belach czy kostkach, można konia wypasać sianem granulowanym. To bardzo wygodna forma podania pokarmu kopytnemu, dzięki czemu zachowujemy w stajni czystość. Koń dostaje czysty granulat z siana wolny od pyłów i kurzu, a to z kolei zapobiega chorobom u konia głównie w układzie oddechowym i trawiennym.
Dobrze wysuszone siano wysokiej jakości, które zostanie poddane sprasowaniu, łatwo się przechowuje, zapewniając swoją wysoką kategorię przez cały rok aż do kolejnej wiosny i nowego sezonu ścinania łąki i suszenia świeżej trawy. Bez względu na to, czy koń dostaje zwykłe siano, czy granulowane, po upływie roku traci ono pewną część swoich wartości odżywczych. Dlatego należy nie tworzyć zbyt dużych zapasów zimowych sięgających następnego lata, a regularnie zaopatrywać się w świeżą dostawę. Zakupy należy planować każdorazowo na około 3 tygodnie przed całkowitym wyczyszczeniem końskiej spiżarni.
Kiedy całkowicie zrezygnować z karmienia konia zwykłym sianem i przestawić go na siano granulowane?
Zwykłe siano koń żuje długo, a to wpływa na wytworzenie się w jego jamie ustnej dużo śliny, która wpływa na lepsze trawienie. Niemniej koń, który ma zaburzone żucie np. z powodu choroby przyzębia lub ma już braki w uzębieniu, powinien mieć całkowicie odstawione zwykłe siano. Nie należy mu również podawać drobno posiekanego siana, gdyż zapycha ono jelita. W tym wypadku wskazane jest wyłącznie siano w granulkach.
Aby zapobiec nadmiernemu przepełnieniu żołądka konia podczas jedzenia granulatu, należy podawać mu małe porcje w odpowiednich odstępach czasu. Kontrolowanie podawania granulowanego siana jest koniecznością, gdyż koń będzie go łykał szybciej niż wtedy, gdy musiał jeść zwykłe siano, które wymagało od niego powolnego i dokładnego żucia.