Objawy i leczenie kręgozmyku

Kręgozmyk występuje, gdy jeden z kręgów w kręgosłupie ulega złamaniu i kręgosłup wysuwa się z miejsca, zwykle w okolicy lędźwiowej. Ból pleców, drętwienie kończyn lub utrata czucia mogą być spowodowane uciskiem korzenia nerwowego w wyniku poślizgu. Pokrewne stany obejmują spondylozę, która jest zapaleniem stawów kręgosłupa i spondylolizę, która jest złamaniem kręgu bez jego odchylenia.

Co to jest kręgozmyk?

Kręgozmyk występuje, gdy kręg przesunie się w wyniku rozszerzającego się złamania, gdy mięśnie i więzadła utrzymujące kręg są przeciążone; trzon kręgu może następnie przesunąć się do przodu na kręg poniżej. Poślizg do przodu sprawia, że ​​kanał kręgowy jest mniejszy, pozostawiając mniej miejsca na korzenie nerwowe i często powodując ucisk nerwu. Nastolatkowie czasami rozwijają rodzaj kręgozmyku, w którym jeden kręg ześlizguje się do przodu i całkowicie zsuwa się z kręgu poniżej.
Spondylolisteza może również wystąpić w odcinku szyjnym kręgosłupa i może wynikać z urazu szyi lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Spondylolisteza szyjna zwykle powoduje ból i sztywność karku.

Co powoduje spondylolisteza?

Spondylolisteza może być spowodowany zwyrodnieniem, urazem lub wadami wrodzonymi. Najczęściej występuje w najniższym kręgu lędźwiowym na pierścieniu kostnym utworzonym przez szypułkę i blaszkę, która chroni rdzeń kręgowy i nerwy rdzeniowe. Kość jest najsłabsza w okolicy, pars interarticularis, która łączy stawy górne i dolne. Na początku organizm może wyleczyć uszkodzenia powstałe w wyniku nadwyrężenia kości. Jeśli jednak powtarzające się naprężenia wystąpią szybciej niż organizm jest w stanie zareagować, kość w końcu ulegnie złamaniu. Ta wada lub złamanie pars nazywa się kręgozmykiem.

Objawy spondylolistezy

Spondylolisteza jest jedną z najczęstszych przyczyn uporczywego bólu pleców u dzieci i młodzieży, ale nie zawsze powoduje dyskomfort. Jeśli odczuwasz ból, może on wynikać z problemów mechanicznych (pewne czynności, ruchy lub pozycje) lub z ruchomych części kręgosłupa. Jeśli ucisk kręgosłupa uciska lub podrażnia nerwy, może również powodować ból. Na przykład zaciśnięty nerw może powodować ból pleców, rwę kulszową, który promieniuje do stopy. Spondylolisteza może również powodować drętwienie stopy i osłabienie mięśni dostarczanych przez dotknięty nerw.

Diagnozowanie kręgozmyku

Twój lekarz zbada twoją historię, przeprowadzi badanie fizykalne i prawdopodobnie poprosi o prześwietlenie. Zdjęcia rentgenowskie to często wszystko, co jest potrzebne do zdiagnozowania wady pars lub poślizgu kręgu. Czasami jednak preferowane są skany kości i tomografia komputerowa (CT).

Leczenie kręgozmyku

Leczenie kręgozmyku jest podobne do leczenia innych przyczyn mechanicznego i uciskowego bólu pleców. Lekarze mogą zalecić odpoczynek w ostrej fazie, w tym unikanie sportu, aby złagodzić objawy. Specjalne szelki, opatrunki lub gorsety mogą być używane do pomocy w leczeniu złamania przeciążeniowego i złagodzenia bólu. Możemy również zachęcić Cię do współpracy z fizjoterapeutą. Konkretne ćwiczenia są ważne dla rehabilitacji i powrotu do sportu.