Dieta MIND dla zdrowego mózgu: Przegląd i zasady

Dieta MIND dla zdrowego mózgu: przegląd i zasady

W dzisiejszych czasach, coraz więcej osób zwraca uwagę na zdrowe odżywianie i jego wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Jednakże, coraz częściej słyszymy o diecie MIND, która została zaprojektowana, aby poprawić funkcjonowanie naszego mózgu.

Sprawdźmy, czym jest dieta MIND i jak działa.

Czym jest dieta MIND?

Dieta MIND, zwana również medytarność lub dieta MIND/MED, jest jednym z najnowszych typów diet. Została opracowana przy udziale naukowców z Uniwersytetu w Chicago i Harvardzie.

Nazwa MIND to skrót od “Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay”, co oznacza dietę łączącą cechy Diety Śródziemnomorskiej i Diety Zapobiegającej Nadciśnieniu Tętniczemu (DASH) z elementami promującymi zdrowie mózgu.

Dieta MIND skupia się na produktach, które według badań naukowych mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu.

Jak działa dieta MIND?

Dieta MIND obejmuje produkty bogate w składniki odżywcze, które zostały zidentyfikowane jako mające pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Elementy te obejmują przede wszystkim owoce, warzywa, orzechy, ryby, a także drób i owoce morza.

Podczas, gdy dieta MIND nie wymaga całkowitej rezygnacji z innych produktów, takich jak węglowodany czy tłuszcze, jest również bardzo restrykcyjna w codziennym spożyciu mięsa, przetworzonej żywności i innych produktów o niskiej wartości odżywczej.

5 zasad diety MIND

  1. Spożywaj dużo warzyw, wraz z liściastą zieleniną i kolorowymi warzywami – szczególnie z rodziny kapustnych.
  2. Jedz owoce codziennie, zwłaszcza jagody, owoce cytrusowe i gruszki.
  3. Spożywaj ryby przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu.
  4. Unikaj tłuszczów nasyconych, a w zamian jedz owoce, orzechy i warzywa.
  5. Ogranicz spożycie czerwonego mięsa, fast foodów i innych produktów wysoko przetworzonej żywności.

Podsumowanie

Dieta MIND jest jedyną dietą przeznaczoną specjalnie do zapobiegania chorobom neurodegeneracyjnym i poprawie funkcjonowania naszego mózgu. Badania wykazały, że w diecie MIND zawarte są produkty, które pomagają opóźnić spadek funkcji poznawczych związanych z wiekiem oraz poprawić zdolności poznawcze. Jednakże, zastosowanie diety MIND nie tylko poprawi Twoje zdrowie psychiczne, ale również wpłynie pozytywnie na ogólne samopoczucie i stan zdrowia.