Mąka orkiszowa i jej zastosowania: mąka orkiszowa indeks glikemiczny

Osoby zmagające się z cukrzycą muszą bardzo uważać na produkty, które codziennie spożywają. Wskazane są te o niskim indeksie glikemicznym. Cukrzyca jest chorobą podstępną, która potrafi rozwijać się przez wiele lat. Jeżeli jest nieleczona, to prędzej czy później w organizmie człowieka wyrządzi wiele szkód. Dla wielu osób podstawą codziennej diety są produkty mączne. Chleb i makarony są w naszym kraju bardzo popularne i mają spore grono zwolenników. Najczęściej wybierane są produkty wyprodukowane na bazie mąki pszennej. Jej indeks glikemiczny jest stosunkowo wysoki, dlatego też diabetycy powinni zwykłą mąkę pszenną omijać szerokim łukiem. Na szczęście na rynku jest sporo produktów, które nie szkodzą cukrzykom aż tak bardzo. Warto wśród nich wymienić na przykład mąkę orkiszową.

Mąka orkiszowa – jakie ma właściwości?

Do niedawna po mąkę z orkiszu sięgali jedynie prawdziwi pasjonaci zdrowego stylu odżywiania. Od pewnego czasu sytuacja ta jednak zaczyna się zmieniać. Orkisz to jedna z odmian pszenicy, która na szeroką skalę wykorzystywana była już kilka stuleci temu, jednak w dwudziestym wieku została usunięta w cień przez odmiany pszenicy łatwiejsze w uprawie. Ma wiele cennych właściwości odżywczych, przez co jest dużo zdrowsza od mąki zwykłej. Pełnoziarnista mąka orkiszowa to istne bogactwo witamin należących do grupy B. Jest ona także cennym źródłem kwasu foliowego, co na uwadze powinny mieć kobiety planujące rozpoczęcie starań o dziecko. Jest jeszcze jedna zaleta mąki orkiszowej – ma ona sporo błonnika, który doskonale reguluje pracę jelit.

Mąka orkiszowa indeks glikemiczny

Osoby zmagające się z cukrzycą zapewne zainteresuje, jaki ma mąka orkiszowa indeks glikemiczny. Dobra wiadomość jest taka, że utrzymuje się on na dosyć niskim poziomie, a przede wszystkim jest znacznie niższy niż w zwykłej mące, co oznacza, iż w ograniczonych ilościach nie będzie ona aż tak szkodliwa dla cukrzyków. Każdy chory powinien oczywiście skonsultować indywidualny plan żywieniowy dostosowany do potrzeb organizmu z lekarzem prowadzącym lub doświadczonym dietetykiem.

Gdzie można kupić mąkę orkiszową?

Jeszcze nie tak dawno temu mąka orkiszowa była dostępna wyłącznie w specjalistycznych sklepach nastawionych głównie na sprzedaż zdrowej żywności. Z dostępnością mąki orkiszowej jest z roku na rok coraz lepiej. Bez większego trudu można ją zamówić w wielu sklepach internetowych. Jest to bardzo wygodna opcja, przesyłka z mąką orkiszową zostanie dostarczona pod drzwi w kilka dni po opłaceniu złożonego zamówienia.