Jagodowe krzewy, o cennych właściwościach.
Przydomowy ogródek, to najlepsze miejsce, na uprawę smacznych, oraz zdrowych owoców. Nie pryskane, oraz nie nawożone sztucznymi nawozami rośliny, stanowią źródło cennych witamin, i składników odżywczych, niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu.
Jedną z roślin, chętnie uprawianych w przydomowych ogrodach, jest jagoda kamczacka. Ten wyjątkowy krzew, każdego roku, rodzi smaczne i zdrowe owoce, które wykorzystywane były w leczeniu różnych chorób. Czym jest kamczatka i dlaczego warto ją uprawiać?
Jagoda kamczacka.
Kamczatka to kwasolubny krzew, który w czerwcu, rodzi smaczne, fioletowe, podłużne owoce. Są one dość małe, jednak bardzo smaczne. Kamczatka lubi słoneczne, osłonięte miejsca, najlepiej wrzosowiska, gdzie znajduje się kwaśne podłoże. Nie lubi towarzystwa innych roślin, dlatego należy ją regularnie odchwaszczać, gdyż rodzi wtedy niewielkie owoce. Ale jakie są jednak jej właściwości?
Kamczatka ma cenne właściwości. Obniża ciśnienie krwi, dlatego doskonale nadaje się dla osób borykających się z nadciśnieniem tętniczym. Ponadto, korzystnie wpływa na poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko powstawania zawału serca, oraz poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego. Ułatwia krążenie krwi, oraz zapobiega powstaniu anemii. Ma właściwości przeciwbakteryjne, oraz ułatwia leczenie przeziębienia.
Jagoda jest źródłem witaminy C oraz B. Znajduje się w niej jeszcze wapń, magnez, fosfor i potas. Antocyjany, flawonoidy, proantocyjanidyny oraz kwasy fenolowe, pomagają w walce ze stresem, oraz zapobiegają powstawania groźnych chorób.
Jagoda nie jest trudnym w uprawie krzewem. W czerwcu, rodzi ona dużą ilość kwaskowatych owoców, które stanowią bombę witaminową. Nie wymaga bielenia, oraz jest w pełni mrozoodporna. Uwielbia stanowiska słoneczne, i tak samo jak inne, jagodowe krzewy, wymaga kwaśnego, wilgotnego podłoża, by mogła prawidłowo rosnąć. Jeśli masz w swoim ogrodzie odrobinę miejsca, uwielbiasz jagody, to kamczatka jest idealnym krzewem, który dostarczy Ci witamin, oraz składników odżywczych.