Motywacja do regularnego treningu

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu regularnych treningów to duży krok w swoim osobistym rozwoju. Jednak wytrwanie w raz podjętej decyzji często bywa trudniejsze, niż początkowo zakładaliśmy. Brak planu treningowego i jasnego określenia celów, jakie chcemy uzyskać dzięki treningom obniża motywację i utrudnia kontynuowanie treningów. W jaki sposób zatem można przeciwdziałać spadkom motywacji?

Dobrze ułożony plan treningowy

Jeśli Twoim celem jest rozbudowa masy mięśniowej i wzrost siły, wówczas na początek dobrze abyś opracował plan treningowy na siłe 3 dniowy. W ten sposób będziesz mieć odpowiedni punkt wyjścia do regularnych treningów. Posiadanie planu na trzy dni treningu to tak naprawdę możliwość powolnego, ale konsekwentnego wprowadzenia dyscypliny. Nauka regularnych treningów to także praca mentalna nad sobą i swoim podejściem do planowania długoterminowego. To właśnie te aspekty stanowią największą trudność w osiągnięciu postawionego sobie celu. Przygotowany plan, który jest prosty i możliwy do osiągnięcia to podstawa przy rozpoczynaniu czegoś nowego w swoim życiu.

Sposoby na podniesienie motywacji

Dobrze jest znaleźć kogoś, kto rozpocznie trening razem z nami. Wówczas będziesz mieć z kim rozmawiać o trudnościach i z kim dzielić się sukcesami. Jest to zwykle motywujące dla większości osób, które stawiają pierwsze kroki w regularnych treningach. Pamiętaj, aby wybrać osobę, która chce tego tak samo mocno jak Ty. Jeśli już na stracie będziesz widzieć, że dana osoba przejawia niższy poziom motywacji od Twojego, wówczas może to być ryzykowne dla Twojej kondycji psychicznej. Jeśli nie masz takiej osoby, wówczas dobrą praktyką jest zapisywanie swoich postępów i trudności jakie napotykasz. Prowadzenie takiego dziennika ułatwi Ci zidentyfikowanie powstrzymujących Cię problemów i pozwoli je efektywnie rozwiązać. Zadbaj zatem o wprowadzenie jednej z tych metod razem z treningami, jeśli naprawdę zależy CI na osiągnięciu zaplanowanych rezultatów i zmiany swojego ciała.