Dieta pescetariańska: Zasady i korzyści

Dieta oparta na produktach pochodzących z oceanu i marzeń o połowach może okazać się korzystna dla zdrowia i środowiska. Określana jest jako pescetarianizm, a jej zwolennicy decydują się na wykluczenie mięsa i drobiu ze swojego menu, jednak włączają do niego mięczaki, ryby i owoce morza. Czy taka dieta jest dla nas korzystna? Sprawdźmy zasady i korzyści.

 1. Zasady diety pescetariańskiej:

Dieta pescetariańska jest mniej restrykcyjna niż wegetariańska i wegańska, dlatego też wiele osób decyduje się na nią jako krok w stronę diety roślinnej. Oto zasady tej diety:

 • Wybierz ryby i owoce morza najlepiej w wersji dzikiej i naturalnej.
 • Włącz w menu też mięczaki i owoce morza bogate w białko.
 • Wyklucz z diety mięso, drobi i pokarmy pochodzenia zwierzęcego.
 • Wybieraj produkty bogate w witaminy i składniki mineralne.
 • Zwróć uwagę na jakość i zawartość rtęci w produktach.
 1. Korzyści pescetarianizmu:

Takie jedzenie może mieć wiele korzyści dla zdrowia i środowiska. Oto niektóre z nich:

 • Obniżenie ryzyka chorób serca i naczyń krwionośnych – dieta pescetariańska jest bogata w tłuszcze omega-3, które zmniejszają ryzyko chorób serca i naczyń krwionośnych, a także stanów zapalnych.
 • Promocja zdrowia oczu – ryby i owoce morza bogate w kwasy Omega-3 i witaminy A, B6, B12, D, E i kwas foliowy wspomagają zdrowie oczu, a także poprawiają koncentrację uwagi.
 • Zmniejszenie ryzyka chorób autoimmunologicznych – dieta pescetariańska może zmniejszyć ryzyko chorób autoimmunologicznych dzięki zawartości witamin i minerałów.
 • Wspomaganie zdrowia mózgu – przetworzona żywność i mięso pochodzenia zwierzęcego są szkodliwe dla mózgu. Ryby i owoce morza zawierają kwasy omega-3, które są bardzo potrzebne dla funkcji mózgu.
 • Korzyści dla środowiska – dieta oparta na produktach pochodzących z oceanu jest bardziej przyjazna dla środowiska niż dieta oparta na mięsie. Wielu ludzi zaczyna unikać mięsa ze względu na jego negatywny wpływ na środowisko.

Wnioski:

Dieta pescetariańska jest dobrym wyborem dla tych, którzy chcą zmniejszyć ilość mięsa w swojej diecie i włączyć zdrowe i bogate w białko mięczaki i ryby. Jest to dobrze zbalansowana dieta, która oferuje wiele korzyści dla zdrowia i środowiska naturalnego – od korzyści dla mózgu do obniżenia ryzyka chorób serca i naczyń krwionośnych. Jedyną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest jakość i zawartość rtęci w produktach oceanicznych. Dlatego też warto wybierać najlepsze źródła ryb, owoce morza i mięczaków.