Najlepsze diety dla osób z alergią pokarmową: Praktyczne wskazówki

Posiadanie alergii pokarmowej może być bardzo uciążliwe dla osoby dotkniętej tą dolegliwością. Często trzeba zmieniać swój styl życia i dokładnie kontrolować swoją dietę, aby uniknąć niepożądanych reakcji organizmu. W tym artykule przedstawimy najlepsze diety dla osób z alergią pokarmową oraz praktyczne wskazówki, jakie warto zastosować, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii.

 1. Dieta eliminacyjna
  Dieta eliminacyjna polega na eliminacji z diety produktów, które najczęściej powodują reakcje alergiczne. Należą do nich m.in. gluten, laktoza, jaja, soja, orzechy, owoce morza i ryby. Zwykle trzeba trzymać się takiej diety przez okres 6-8 tygodni i zwracać uwagę na to, jakie produkty wprowadzamy do diety. Gdy reakcje alergiczne przestają występować, wprowadza się pojedynczo produkty z listy alergenów i obserwuje się reakcję organizmu.

 2. Dieta bezglutenowa
  Dieta bezglutenowa to dieta, która polega na ograniczeniu lub całkowitym wyeliminowaniu glutenu z diety. Gluten to białko, które występuje w pszenicy, żywie, jęczmieniu i ich pochodnych. To właśnie gluten często powoduje reakcje alergiczne u osób z nietolerancją glutenu. W ramach diety bezglutenowej można spożywać mięso, ryby, warzywa, owoce, ryż, kasze oraz produkty bezglutenowe, które można kupić w sklepie.

 3. Dieta FODMAP
  Dieta FODMAP to dieta ograniczająca spożycie produktów zawierających fermentujące cukry (FODMAP). Cukry te są trudne do strawienia przez organizm i często powodują problemy trawienne, takie jak wzdęcia, biegunki czy zaparcia. W ramach diety FODMAP należy ograniczyć spożycie takich produktów jak cebula, czosnek, soczewica, gruszki czy jabłka. Z kolei można spożywać mięso, ryby, warzywa, owoce, ryż, kasze oraz produkty niskofodmapowe.

 4. Dieta bez laktozy
  Laktoza to cukier, który występuje w mleku i jego pochodnych. Osoby z nietolerancją laktozy mają problemy z trawieniem tego cukru i często skarżą się na bóle brzucha, wzdęcia czy biegunki. Dieta bez laktozy polega na wyeliminowaniu mleka i jego pochodnych z diety. W ramach tej diety można spożywać produkty roślinne oraz produkty mleczne bez laktozy.

 5. Praktyczne wskazówki dla osób z alergią pokarmową

 • Unikaj produktów, których historia i pochodzenie jest dla Ciebie nieznane.
 • Czytaj etykiety produktów i zwracaj uwagę na składniki – unikaj produktów, które zawierają składniki, na które jesteś uczulony.
 • Zapytaj kelnera o skład potrawy w restauracji – zawsze warto upewnić się, czy w daniu nie ma składników, na które jesteś uczulony.
 • Zawsze miej przy sobie leki przeciwhistaminowe – mogą pomóc w przypadku wystąpienia alergii.
 • W razie wątpliwości skonsultuj swoją dietę z lekarzem lub dietetykiem – mogą pomóc w doborze odpowiedniej diety.

Podsumowując, osoby z alergią pokarmową powinny zwracać uwagę na swoją dietę oraz unikać produktów, które mogą powodować reakcje alergiczne. Warto zastosować odpowiednią dietę lub skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu doboru odpowiedniego planu żywieniowego.