Czym zastąpić biały cukier w codziennej diecie? Ksylitol danisco, cukier brzozowy

Biały cukier jest niezdrowy. Nie da się ukryć, że jest smaczny. To właśnie walor smakowy sprawia, iż po cukier każdego dnia sięga wiele osób, dokładając tym samym regularnie niewielką cegiełkę do prawdopodobieństwa wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Zbyt duże spożycie potraw zawierających cukier może doprowadzić do rozwoju między innymi otyłości. Cały proces zaczyna się bardzo niewinnie, zazwyczaj w okresie wczesnego dzieciństwa. Dania typu fast-food, drożdżówki, słodycze serwowane na podwieczorek zamiast owoców – to wszystko wykształca niewłaściwe nawyki, z których w późniejszych latach bardzo ciężko jest zrezygnować.

Czym można zastąpić cukier – naturalne zamienniki

Wśród sklepowych propozycji nie brakuje naturalnych zamienników cukru, które sprawią, iż kawa czy herbata będą doskonale smakować i przy tym nie będą bardziej szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Po jakie dary natury o słodkim smaku warto sięgnąć, planując codzienną dietę? Doskonałym, słodkim, zdrowym i pysznym zamiennikiem białego cukru może być miód. Jednak nie każdy może korzystać z dobrodziejstw produkowanych przez pszczoły. Niektórzy są uczuleni na miód i nawet jego niewielka ilość może wywołać silną reakcję uczuleniową.

Inną alternatywą może być ksylitol danisco. Produkuje się go z kory brzozowej. Jest on o wiele mniej kaloryczny niż biały cukier. Warto także zwrócić uwagę, iż jego indeks glikemiczny jest stosunkowo niski, co z pewnością ucieszy diabetyków, którzy każdego dnia muszą szczególną uwagę zwracać na to, aby posiłki przez nich komponowane miały jak najniższy indeks glikemiczny. Dodając ksylitol do napojów czy potraw można, poprawić odporność organizmu, a także polepszyć kondycję flory bakteryjnej znajdującej się w organizmie. Jeżeli chodzi o doznania smakowe, to cukier brzozowy ma podobną słodkość do cukru tradycyjnego.

Dlaczego warto ograniczyć spożycie białego cukru?

Pomimo tego, że cukier biały jest smaczny i wielu osobom poprawia humor, to ze względów zdrowotnych lepiej unikać jego zbyt dużego spożycia. Jest on szczególnie niebezpieczny dla osób chorujących na cukrzycę. Słodzenia powinni unikać również ludzie z nadwagą czy otyłością. Całkowite wyeliminowanie z codziennej diety białego cukru może wydawać się bardzo trudne, jednak nie warto się poddawać. W ramach odrobiny przyjemności można sięgnąć po któryś ze zdrowszych zamienników. Możliwości nie brakuje – to już od indywidualnych preferencji zależy, czy wybór padnie na miód, cukier trzcinowy czy na przykład syrop klonowy.