Typy wszy atakującej ludzi
Istnieją trzy rodzaje wszy, które wywołują jedną dolegliwość, będącą określaną wspólnym mianem – “wszawicy”. Medyczna nazwa, a właściwie drugi jej człon- w nazwie schorzenia zależny jest też od miejsca występowania, usytuowania się robaków. Każdy rodzaj schorzenia (spośród tych trzech podtypów) ma trochę inny przebieg.
Rodzaje wszy ludzkiej i jej objawy
Obecność wszy, czyli wszawicy stosunkowo łatwo da się rozpoznać, w zasadzie po jej charakterystycznych chorobowych objawach, na tej -podstawie można ją sklasyfikować jako:
>> Rodzaje wszy ludzkie oraz klasyfikacja schorzenia na podstawie typu robaka, który atakuje ludzką skórę: <<
1. Wszawica głowy:
Objawy-wszawicy głowowej: objawiają się jako intensywny oraz silny świąd skóry głowy. Jest tak dokuczliwy i natrętny objaw, że np. dziecko (czasem też dorosła osoba) rozdrapuje sobie całą głowę, nawet do krwi i strupów. Nierzadko osoba taka wyrywa niemal całe włosy do gołej skóry na głowie. Uciążliwość wywołuje wesz głowowa, która pasożytuje na skórze głowy człowieka.
Dlaczego tak okropnie swędzi?
Wesz głowowa (głowy, główna) odżywia się krwią człowieka. Zdobywa pokarm za pomocą własnego otworu gębowego, wbijając go, wprost w skórę głowy. Ssąc ludzką krew, wpuszcza pod skórę własne toksyny. Z kolei one (toksyny) powodują silne reakcje alergiczne cery głowy, przez co objawiają się one silnym uczuciem swędzenia.
Niestety, samo drapanie powoduje, że powstają tzw. “przeczosy”, a także otarcia naskórka (m.in. nabłonka głowy). Dodatkowo z takiego ukąszonego miejsca może sączyć się/ wypływać płyn w postaci surowicy. To właśnie ta ciecz powoduje miejscowe sklejanie się ze sobą ludzkich włosów. Co więcej, jeżeli głowa chorego jest zaniedbana, natomiast włosy są przetłuszczone, wówczas w takim rozdrapanym miejscu może dojść do zakażenia bakteryjnego, a w konsekwencji tego- do powstania liszaju. Również może mieć objaw- miejscowe powiększenie się węzłów chłonnych, oczywiście wywołane trwającym już długo miejscowym stanem zapalnym.
Uwaga!: Wszelkie zmiany po ugryzieniu mogą się pojawiać także w okolicach karku, szyi lub niedaleko linii włosów. Wszy produkują tzw. gnidy – są to malutkie jajeczka, mają one białawy koloryt oraz mikroskopijne rozmiary, ale za to są dość trwałą i mocno przylepioną strukturą do ludzkich włosów. Ponadto, na jasnych włosach gnidy mogą być całkowicie niewidoczne dla naszych oczu.
2. Wszawica odzieżowa
Objawy -wszawica odzieżowa:
Atak tego rodzaju wszawicy objawia się w postaci swędzenia pod pachami oraz swędzenie w okolicach pachwin, karku albo samego grzbietu. Charakterystycznym znakiem w takich swędzących nas miejscach, pozostawionym po wszach są -małe rumieniowe grudki w miejscu ugryzienia.
Mianowicie wolnymi częściami ciała od wszy są odsłonięte fragmenty ludzkiego ciała tj. twarz czy przedramiona. Oczywiście mogą również i w tych częściach występować drobne, odbarwione blizny (przeważnie są to okolice karku lub grzbietu). Co do samych wesz odzieżowych, to nie znajdziemy ich na naszym ciele, ponieważ jak sama nazwa wskazuje- wesz odzieżowa, żyje ona w ubraniu oraz pościeli. Na człowieka wspina się, niczym jak przychodzący Gość do restauracji, który ma ochotę na posiłek. Kiedy wesz nasyci się, to wraca ona z powrotem do przytulnych zakamarków materiału, dziany ubrań.
Jak się można nią zarazić?
Odp.: Przez korzystanie z bielizny chorej osoby, jej ubrań lub należącej do niej pościeli.
3. Wszawica łonowa
Objawy-wszawicy łonowej:
Główne miejsce bytowania wesz to okolice: krocza, ud, podbrzusza, pachwin oraz narządów płciowych. Wszy wybierają sobie te miejsca (okolicę łonową) oraz okoliczne pachwiny ze względu na owłosienie tych miejsc. Jednak kiedy jest ich naprawdę już sporo, wtenczas potrafią składać swoje gnidy, nawet na owłosieniu twarzy, brwiach, rzęsach lub też brodzie.
Objawy wszawicy- dalsze informacje
Charakterystycznymi objawami ukąszeń wesz, w takich miejscach mogą być również tzw. błękitno- niebieskie zaciemnienia (plamy) albo szare bądź sino-fioletowe malutkie plamki (w obszarze, w którym doszło do ukąszenia człowieka przez tego ohydnego robaka). Wszelkie zmiany mogą dosięgać, nawet owłosionych fragmentów klatki piersiowej! .
Od tej chwili wiemy już, jakie są oraz gdzie występują – rodzaje wszy ludzkiej i jak je prawidłowo rozpoznawać Wszystko, to dzięki osobliwym (czyli charakterystycznym) objawom tej choroby. Schorzenia, które jest dość przykre i dotyka olbrzymią liczbę ludzi na całym świecie.