DSC06793

Zakręcony chlebek makowy

Święta Bożego narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Na ten czas zapewne każdy zaplanował już potrawy, które pojawią się na świątecznym stole…prawdopodobnie za sprawą tego, że co roku zasiadamy do (zazwyczaj) tych samych potraw. Nic w tym złego i dziwnego. Tradycje związane z tym świętem są piękne, smaczne i przywodzą na myśl same ciepłe wspomnienia.

DSC06789

Niemniej warto pokusić się o przygotowanie czegoś innego niż co roku jak np. zakręcony chlebek orkiszowy pełen maku 🙂
Nie jest to znany makowiec, jest to raczej wypiek, który idealnie sprawdzi się jako dodatek do rodzinnego śniadania!

DSC06793

Zakręcony chlebek makowy 
Składniki:
-500g mąki orkiszowej
-250ml mleka w letniej temperaturze
-45g stopionego masła
-50g cukru
-8g suszonych drożdży
-1 płaska łyżeczka soli himalajskiej
+150g maku, gorąca woda, 70g miodu

Przygotowanie:
1. Kilka godzin przed pieczeniem (najlepiej wieczorem) zalewamy mak gorącą wodą na ok. 5mm ponad jego poziom. Przykrywamy i odstawimy.
2. Mąkę, drożdże, cukier, sól mieszamy. Wlewamy mleko i ponownie mieszamy. Na koniec dodajemy stopione masło i zaczynamy dokładnie wyrabiać ciasto ok. 7-10 minut (aż będzie plastyczne). Wyrobione wkładamy do czystej miski, przykrywamy ściereczką i odstawimy w ciepłe miejsce na 1-1,5h (do podwojenia objętości).
3. W tym czasie namoczony wcześniej mak gotujemy z miodem w niedużym garnku (do odparowania wody, ok. 15 minut). Odstawiamy do przestudzenia.
4. W wyrośnięte ciasto wbijamy pięść (w celu odgazowania). Wykładamy je na delikatnie oprószony mąką blat. Dzielimy na 3 części i z każdą postępujemy w następujący sposób: rozwałkowujemy na dość długi prostokąt, nakładamy warstwę maku i zwijamy w rulon (od dłuższej strony). Następnie wałeczki wplatamy przy końcach i zaplatamy w warkocz. Wkładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 45 minut w ciepłe miejsce.
5. Chlebek pieczemy ok. 25-30 minut w piekarniku nagrzanym do 190 stopni (góra-dół). Przed pieczeniem smarujemy go z wierzchu mlekiem i posypujemy makiem 🙂

One thought on “Zakręcony chlebek makowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *